448
1102531
Jenny Nyström
(1854-1946)

Eleganta flanörer i juletid

Signerad Jenny Nyström och daterad 1907. Akvarell 51 x 38 cm.

Utropspris:

400 000 - 500 000 SEK

38 499 - 48 123 EUR

Klubbat pris:
440 000 SEK

Omslag på jultidningen "Bjällerklang", 1907; Stig Lindholm, "Jenny Nyströms samlade verk - Med penseln som trollspö. Del I - Årssignerad konst, böcker, kalendrar och tidningar", 2004, upptagen sid 167 samt avbildad i färg s. 168 (nr 276); Gunnel Forsberg Warringer, "Jenny Nyström. Livet och konsten", 2008, avbildad helsida i färg som omslagsbild.

Övrigt

Jenny Nyström inledde sin långa och lyckosamma konstnärliga gärning med att arbeta inom det akademiskt skolade måleri som var på modet i Paris vilket påtalats av 1:e antikvarien vid Kalmar Läns Museum Inger Adriansson i förordet till Lindholms verkförteckning:
”Jenny Nyström är Kalmarflickan som for till Paris och som blev en av Sveriges mest kända och älskade konstnärer. Genom sina bilder av julhögtiden har hon format vår syn på hur julen ska firas och hon har gett oss den snälle julklappsutdelande tomten, bilder av de förväntansfulla barnen och hon har satt bilder till alla julens myter och traditioner. Jenny Nyströms konstnärskap innehåller dock så mycket mera, av akademiskt måleri, porträttmåleri och av illustrationer för tidningar och böcker för såväl barn som vuxna”.

Den framstående kännaren av Jenny Nyströms konstnärskap Stig Lindholm skriver i inledningen till första delen av hans omfattande verkförteckning:
”Ingen annan konstnär har väl som Jenny Nyström glatt och trollbundit såväl barn som vuxna under mer än hundra år! För visst har Jenny Nyströms teckningar fastnat på våra näthinnor i många generationer”. (”Jenny Nyströms samlade verk. Med penseln som trollspö. Del I. Årssignerad konst, böcker, kalendrar och tidningar”, 2004, sid 7). Jenny Nyströms produktion var oerhört omfattande och den sträckte sig över en period av närmare 70 år, från 1875 till 1946 då hon avled nästan 92 år gammal. Sin stora popularitet vann hon genom sina teckningar och målningar till kort, jultidningar och barnböcker. Hon skildrade årstider, helger, olika yrken, djur samt all förnyelse i samhället såväl som tekniska innovationer som modets växlingar.

I den nu pågående utställningen på Sven-Harrys Konstmuseum i Stockholm (26 oktober 2018 – 17 februari 2019) visas ca 100 verk av Jenny Nyström, allt från tiden på Akademien till några av hennes sista illustrationer. En del av verken har tidigare aldrig visats. Genom generösa inlån från privatpersoner får dessa verk nu äntligen se offentlighetens ljus.

Konstnär/formgivare

Representerad på Nationalmuseum i Stockholm och på andra svenska museer.

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05