1105312

554. CARL MILLES, "Skridskoprinsessan".

Signerad Carl Milles samt stämpelsignerad Carl Milles. Gjutarstämpel Herman Bergman Fud. Grönpatinerad brons, höjd 30,5 cm (inklusive svart sockel 33,5 cm).

Följerätt
Ja
Proveniens

Fritzes Kungliga Hovbokhandel, Stockholm. Inköpskvitto från 1957 medföljer.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK / 9 625 - 14 437 EUR
Klubbat pris
180 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Henrik Cornell, "Carl Milles, hans verk", 1963, motivet upptaget i verkförteckningen s. 258 under år 1949.
Erik Näslund, "Carl Milles - en biografi", 1991, motivet upptaget i verkförteckningen s. 337 under år 1949.

Övrigt

Skridskoprinsessan

Skridskoprinsessan är en fartfylld, livsglad skridskoåkande flicka, armarna är utsträckta och den korta kjolen svänger i en piruett. Carl Milles skapade denna brons år 1949 efter att ha sett en skridskoåkande flicka i Rockefeller Plaza i New York. Han blev så förtjust i hennes rörelser att han försökte fånga dem i brons. Skulpturen har inte mycket gemensamt med Milles tunga teman som "Människan och Pegasus" eller "Guds hand" som tillkom samtidigt.
Skridskoprinsessan återfinns exempelvis på Millesgården.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lisa Gartz

Lisa Gartz
Specialist skulptur och äldre måleri

+46 (0)8 614 08 59
lisa.gartz@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto