554
1105312
Carl Milles
(1875-1955)

"Skridskoprinsessan"

Signerad Carl Milles samt stämpelsignerad Carl Milles. Gjutarstämpel Herman Bergman Fud. Grönpatinerad brons, höjd 30,5 cm (inklusive svart sockel 33,5 cm).

Utropspris:

100 000 - 150 000 SEK

9 625 - 14 437 EUR

Klubbat pris:
180 000 SEK
Proveniens

Fritzes Kungliga Hovbokhandel, Stockholm. Inköpskvitto från 1957 medföljer.

Henrik Cornell, "Carl Milles, hans verk", 1963, motivet upptaget i verkförteckningen s. 258 under år 1949.
Erik Näslund, "Carl Milles - en biografi", 1991, motivet upptaget i verkförteckningen s. 337 under år 1949.

Övrigt

Skridskoprinsessan

Skridskoprinsessan är en fartfylld, livsglad skridskoåkande flicka, armarna är utsträckta och den korta kjolen svänger i en piruett. Carl Milles skapade denna brons år 1949 efter att ha sett en skridskoåkande flicka i Rockefeller Plaza i New York. Han blev så förtjust i hennes rörelser att han försökte fånga dem i brons. Skulpturen har inte mycket gemensamt med Milles tunga teman som "Människan och Pegasus" eller "Guds hand" som tillkom samtidigt.
Skridskoprinsessan återfinns exempelvis på Millesgården.

Konstnär/formgivare

Carl Milles var en svensk skulptör född i Lägga. Han studerade på Tekniska skolan i Stockholm, på Ecole des Beaux-Arts i Paris för Auguste Rodin samt på studieresor till Tyskland, Nederländerna och Belgien. I Paris kom han att stanna i många år och försörjde sig som ornamentsnidare. Han studerade djuren i Jardin des Plantes (den zoologiska trädgården) och tog starka intryck av Auguste Rodin. Milles slog igenom med ett monument över Sten Sture i Uppsala. Han ställde ut på världsutställningen år 1900 och har senare tillägnats en separatutställning på Tate Gallery i London. Milles var professor i modellering vid Kungliga konsthögskolan i Stockholm. Välkända skulpturer på offentliga platser signerade Carl Milles är ”Gustav Vasa”-statyn på Nordiska Museet, ”Orfeusgruppen” utanför konserthuset i Stockholm och ”Poseidonfontänen” i Göteborg. Hans skulpturer är arkaiska i sitt uttryck och ofta utförda i brons eller gips. Som lärare vid Cranbrook Academy utanför Detroit i USA fick han möjlighet att utföra skulpturer åt amerikanska beställare. Regelbundet återvände Carl Milles och hustrun Olga till sitt hem Millesgården på Lidingö, som de skänkte till svenska folket.

Kontakta specialist
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Specialist skulptur och äldre måleri
+46 (0)8 614 08 59