1080881

80. KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), sengustavianska.

Förgyllda och bronserade. Dekor av pastellage samt delvis skuren med lagerstav, bandfläta, bladsnitt och bockfötter. Svängd stoppad rygg övergående i karmar med avslutande lejonhuvuden. Signerade ES samt med Stockholms stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd ca 43, total height ca 84 cm.

Pastellageskador.

Följerätt
Nej
Proveniens

Högsjögård, Västra Vingåkers socken, Södermanland.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK / 7 700 - 9 625 EUR
Klubbat pris
150 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Svenska slott och herresäten, Allhems förlag, Malmö 1968, del I, sid. 286.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Björn Extergren

Björn Extergren

+46 (0)8 32 63 29
bjorn.extergren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto