80
1080881
KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), sengustavianska.
Karmstolar, ett par, av ephraim ståhl (mästare i stockholm 1794 1820), sengustavianska

Förgyllda och bronserade. Dekor av pastellage samt delvis skuren med lagerstav, bandfläta, bladsnitt och bockfötter. Svängd stoppad rygg övergående i karmar med avslutande lejonhuvuden. Signerade ES samt med Stockholms stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd ca 43, total height ca 84 cm.

Pastellageskador.

Utropspris:

80 000 - 100 000 SEK

7 700 - 9 625 EUR

Klubbat pris:
150 000 SEK
Proveniens

Högsjögård, Västra Vingåkers socken, Södermanland.

Svenska slott och herresäten, Allhems förlag, Malmö 1968, del I, sid. 286.

Kontakta specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)8 32 63 29