868
1097653
PRAKTFAT, porslin. Qingdynastin, med Guangxus märke och period (1874-1908).
Praktfat, porslin. qingdynastin, med guangxus märke och period (1874 1908)

Dekor i järnrött, med motiv av två femkloade drakar bland moln jagandes den flammande pärlan. Undersidan med Guangxus sex karaktärsmärke. Diameter 51 cm.

Smärre slitage.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

3 850 - 4 812 EUR

Klubbat pris:
240 000 SEK
Proveniens

From a Swedish Private Collector, the dish was on the Swedish Antique Road Show.

Kontakta specialist
Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18