1097653

868. PRAKTFAT, porslin. Qingdynastin, med Guangxus märke och period (1874-1908).

Dekor i järnrött, med motiv av två femkloade drakar bland moln jagandes den flammande pärlan. Undersidan med Guangxus sex karaktärsmärke. Diameter 51 cm.

Smärre slitage.

Följerätt
Nej
Proveniens

From a Swedish Private Collector, the dish was on the Swedish Antique Road Show.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK / 3 850 - 4 812 EUR
Klubbat pris
240 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.