1096458

973. Demi parure bestående av collier samt ett par örhängen med rubiner och gammalslipade diamanter.

total vikt rubiner ca 18 ct, total vikt diamanter ca 13 ct, 14K guld och silver. Längd collier 41 cm, höjd örhängen 3 cm, total vikt 38 g. Tillpassat etui från L Larson & Co medföljer.

Åldersrelaterat slitage, ett flertal rubiner med ytslitage och några med nagg och brott.

Följerätt
Nej
Proveniens

Känt som det "Dicksonska rubinhalsbandet". Prins Eugene Rizo-Rangabe lät tillverka det, och gav det i bröllopspresent

till sitt barnbarn Marika von Rosen, vid sitt giftermål med Oskar Dickson år 1835. Det ärvdes av sonen Osborn Dickson och gavs till hustrun Inga, f. Damkier. I samband med Kreugerkraschen löste hennes syster Ellen Dickson (också f Damkier), gift med Walter Dickson, ut halsbandet. Deras dotter Sonja, som ärvde halsbandet, är nuvarande ägares mormor, och halsbandet har således gått i arv i 6 generationer. Det arbetades om under senare hälften av 1800-talet av Hovjuvelerare L. Larsson i Göteborg, då han använde två länkar till att tillverka ett par örhängen av, och levererade collier och örhängen i ett etui märkt med hans firmanamn.

Utropspris
300 000 - 350 000 SEK / 28 874 - 33 686 EUR
Klubbat pris
250 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.