162
1144961
SKRIN OCH LOCK, C14 daterat till 1600-talets andra hälft.
Skrin och lock, c14 daterat till 1600 talets andra hälft

Trä. Rikt snidad dekor. Fronten med bandornamentik och djurmotiv i cirklar, bland annat en elefant och ett kameldjur. Baksidan med figurscener. Sidor och lock med geometriska mönster. Lockets insida med karvad svårtydd text av skandinavisk karaktär. Längd 43, bredd 26, höjd 22 cm. Nyckel finns.

Locket och skrinet troligen tidigt sammanfogade. Kraftigt maskstungen. Skador.

Utropspris:

15 000 SEK

1 433 EUR

Klubbat pris:
Proveniens

Köpt i Wellington, Nya Zeeland, i slutet av 1950-talet.

Övrigt

The lot comprises a document (2019-05-06) from Uppsala University, Ångström Laboratory, with the results of 14C dating of two samples. Sample A from the lid with age 358 +- 30 years. Sample B from the panel of the back age 331 +- 30 years.

Om auktionen
Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37