60
1152727
BORD, svensk rokoko, 1700-talets tredje kvartal.
Bord, svensk rokoko, 1700-talets tredje kvartal.

Fanerat med mahogny, samt fot av mahognybonat lövträ. Genombruten kant. I sargen låda. Längd 48,5, bredd 34, höjd 76 cm.

Smärre slitage.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 146 - 1 433 EUR

Om auktionen
Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37