798
1131525
TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Terrin med lock, kompaniporslin. qingdynastin, qianlong (1736-95).

Oval godronnerad form med hänklar i form av djurhuvuden och lockknopp i form av granatäpple, dekor i famille rosefärger av blommor. Längd 35 cm.

Locket med kantlagning. Lockknopp med skada. Nagg.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

764 - 955 EUR

Klubbat pris:
6 000 SEK
Proveniens

Charlottenlunds gård, Ystad.

Om auktionen
Kontakta specialist
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02