Important Timepieces 618

Dags för inlämning och värdering!

12 november är det åter dags för Nordens regerande klockauktion, Important Timepieces – nu har inlämningen börjat! Om du har en exklusiv klocka som du vill värdera och sälja så är vår internationellt uppmärksammade klockauktion rätt plats då Bukowskis Important Timepieces både är störst i Skandinavien och har en internationell köpstark kundkrets. Välkommen att kontakta oss idag!

Läs om resultaten från vår senaste auktion här >

När är det visning och auktion?

Visning: 7-11 november på Berzelii Park i Stockholm
Auktion: 12 november på Arsenalsgatan 2 i Stockholm

Exempel på klockor som våra kunder söker

Rolex, Patek Philippe, Audemars Piguet, Vacheron Constantin, Breitling, Universal Geneve, Jaeger-LeCoultre, Heuer, Omega, IWC, mfl.

Särskilt efterfrågade modeller:
Patek Philippe Nautilus, Patek Philippe Aquanaut, Sportklockor från Rolex (Daytona, Submariner, Milgauss, Explorer, Sea-Dweller, GMT-Master), Omega Speedmaster från 50-60 talet, Audemars Piquet Royal Oak, Vintage kronografer i stål från 30,40 och 50-talet. (Exemeplvis Eberhard, Angelus, Bovet, Eterna, Tissot, Lebois) samt klockor med militär proveniens.

Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor
+46 (0)739 40 08 23
Johanna Graflund
Johanna Graflund
Värderare, biträdande klockspecialist
+46(0)704-557104