Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Important Winter Sale 621

1154 föremål
1. BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), rokoko.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
2. BYRÅ, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
7. BYRÅ, Nordstyskland, 1700-talets slut.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
9. BYRÅ, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
11. BYRÅ, empire, 1800-talets början.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
12. SKRIVBORD, Fredriks I:s tid, senbarock 1720-40-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
13. SEKRETÄR, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
13A. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
14. KONSOLBORD, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
15. KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
85 000 - 90 000 SEK
16. KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
17. KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
22. BORD, sengustaviansk stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
24. BORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
28. CARL VON LINNÉS SKRIVBORD. Svensk rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
920 000 SEK
Utropspris
250 000 - 350 000 SEK
29. STENBORD, Skåne, daterat 1864.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
30. BORD, med porfyrskiva, Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
31. STENBORD, svensk barock, 1700-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
39. SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
50. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
52. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
56. KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
57. STOLAR, sex stycken, stockholmsarbeten, 1770-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
58. STOLAR, 6 st, svensk senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
59. STOLAR, 12 st, snarlika, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
60. STOLAR, fem stycken, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
63. TABURETTER, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
65. FOTPALL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
67. LJUSPLÅTAR, för två ljus, ett par, daterade 1765.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
71. SPEGEL, barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
72. SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets mitt, rokoko.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
73. SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
74. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797), rokoko.
Klubbat pris
39 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
76. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), gustaviansk.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
77. SPEGEL, av Pehr Ljung 1786 (1743-1819), bildhuggare i Stockholm, gustaviansk.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
78. SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
83. LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
84. LYKTA, för tre ljus, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
85. AMPEL, för fyra ljus, sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
88. BORDSLYSTER, för fyra ljus, Ryssland, 1700-talets slut.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
89. BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
94. KANDELABRAR, för tre ljus, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
98. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK