Modern Art + Design 624

16 juni från kl 12.00 Katalognummer
Glas 1 – 56
Keramik 57 – 132
Silver och smycken 133 – 166
Mattor 167 – 227
Möbler och konsthantverk 228 – 325
16 juni från kl 17.00 Katalognummer
Konst 326 – 538A

Välkommen till Modern Art + Design, Bukowskis efterlängtade auktion dedikerad konstens moderna pionjärer och 1900-talets mest eftersökta design.

Bukowskis är glada över att kunna presentera ett rikt urval av svenska Matisse-elever, där Sigrid Hjerténs mästerverk ”Det blå lokomotivet” från 1919 tillhör en av auktionens höjdpunkter. Den franske konstnären Henri Matisse ledde under några år (1908–1911) den fria konstskolan Academié Matisse i Paris där ett 40-tal svenska konstnärer studerade. Akademin hade stor betydelse för elevernas framtida konstnärliga uttryck. Ytterligare guldkorn från några av dessa konstnärer utgörs av Nils Dardels "Ekipaget", Einar Jolins ”Liggande modell”, samt Leander Engströms ”Porträtt av grevinnan Bille-Brahe”.

Konstavdelningen innehåller även betydande verk av medlemmarna i Halmstadgruppen där Waldemar Lorentzons ”Gatumusikanter” är det mest utmärkande. Göteborgskoloristerna är väl representerade med flera framstående verk av bland annat Carl Kylberg.

Avdelningen för möbler och design innehåller ett brett urval från designhistoriens guldålder. Ett ovanligt fint exempel är den ikoniska fåtöljen "Chieftain" / ”Hövdingastolen” av Finn Juhl, med ett utrop på 600 000 – 800 000 SEK. Finn Juhl anses vara en av de mest inflytelserika formgivarna inom dansk möbeldesign, Hövdingstolen är ett av Juhls absoluta mästerverk.

Avdelningen bjuder även på ett rikt utbud av internationellt uppmärksammade Axel Einar Hjorth föremål, eftertraktade klassiker från Hans J Wegner, Fritz Hansen, Bruno Mathsson och Josef Frank såklart. Se även en fantastisk fågelskulptur av Birger Kaipiainen, samt utsökta mattor av bl.a. Märta Måås-Fjetterström och Barbro Nilson. Unikt för vårens auktion är också den omfångsrika samling glas som på ett ypperligt sätt visar glaset utvecklingen från tidig Art Nouveau till 1990-tal.

När är det visning och auktion?

Bukowskis Modern Art + Design
Öppet: mån–fre kl 11–18, lör–sön kl 11–17
Visning 11-15 juni på Berzelii Park 1 i Stockholm.
Auktion 16 juni på Arsenalsgatan 2 i Stockholm.

Att lägga bud

Du bestämmer själv vilket av dessa fyra alternativ som passar dig bäst.

Ny kund registrera dig, befintlig kund logga in.

Bjud Online
Telefonbud
I auktionssalen
Inropsuppdrag
Budstege

Betalning och avhämtning

Betalning
Avhämtning
Transport
Höjdpunkter på Modern Art + Design
Kontakta specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61
Andreas Rydén
Andreas Rydén
Chefsspecialist konst, Vice VD
+46 (0)728 58 71 39
Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist modern konst
+46 (0)707 78 35 71
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
+46 (0)703 92 88 60
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist Grafik
+46 (0)739 40 08 27
Cecilia Berggren
Cecilia Berggren
+46 (0)739 96 74 02
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89