666
1280664

Albin Amelin

(Sverige, 1902-1975)
Albin amelin, blomsterstillben.

Blomsterstillben

Signerad Amelin och daterad -57. Duk 100 x 81 cm.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

5 941 - 7 921 EUR

Klubbat pris:
80 000 SEK
Proveniens

Inköpt i Göteborg på 1960-talet.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89