612
1356723

Nils Möllerberg

(Sverige, 1892-1954)
"vattenhämterska (skuld)".
"vattenhämterska (skuld)".
"vattenhämterska (skuld)".
"vattenhämterska (skuld)".
"vattenhämterska (skuld)".
"vattenhämterska (skuld)".
"vattenhämterska (skuld)".
"vattenhämterska (skuld)".

"Vattenhämterska (skuld)"

Signerad N. Möllerberg. Gjutarstämplar A. Pettersson Fud. Guldpatinerad brons, höjd 26 cm.

Utropspris:

18 000 - 20 000 SEK

1 802 - 2 002 EUR

Klubbat pris:

Leo Swane, "Nils Möllerberg", SAK, 1959, motivet omnämnt sid 156-157, jfr andra versioner/storlekar av motivet avbildade halvsida sid 151 samt helsidor plansch XII resp 116.

Det fristående motivet med "Vattenhämterskan" var ursprungligen en del av skulpturgruppen "Nornorna" utförd 1941.

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver och skulptur
+46 (0)709 17 99 93