613
1341164

Carl Milles

(Sverige, 1875-1955)
Carl milles, "vattenbärerskan" (salt- och pepparkar).

"Vattenbärerskan" (salt- och pepparkar)

Signerad Carl Milles. Gjutarstämpel Herman Bergman fud. Stockholm. Daterad 1907. Brunpatinerad brons, höjd 10 cm (inklusive träsockel 14 cm).

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 502 - 2 002 EUR

Klubbat pris:
22 000 SEK

"Katalog öfver bronser från Herman Bergmans Konstgjuteri A.B. Stockholm", modellen upptagen samt avbildad som nr 89, där kallad "Holländsk skiss".
Erik Näslund, "Carl Milles - en biografi", 1991, upptagna i verkförteckningen s. 333.

Ingår i en serie motiv om nio salt- och pepparkar som Carl Milles skapade 1904.

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver och skulptur
+46 (0)709 17 99 93