223
1395631

Åkdyna, "Urnor och par", flamskväv, ca 96 x 48,5 cm, Skåne 1800-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
731 - 914 EUR
777 - 971 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Troligen Harjagers eller Torna härad. Mörkbrun botten med tätt polykromt mönster av blommor, kvinnor, män, fåglar och urnor. Signerad S:V:O.

Något slitage, lagningar. Kanterna med skador,

Se Willborg, Peter:
Flatweaves from Fjord and Forest; Scandinavian Tapestries of the 18th and 19th Centuries, London 1984, sid 53, färgplansch 16.