224
1393597

Åkdyna, rölakan, ca 50 x 99,5 cm, Skåne, 1800-talets första hälft.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
366 - 548 EUR
388 - 583 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Grönmelerad botten med två stora polykroma träd. Bred viggmönstrad bård.

Ställvis hårdare slitage, smutsig, lagningar. Kanterna med smärre skador.