237
1382722

Matta, antik Bergama, möjligen ca 143 x 82 cm

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
366 - 457 EUR
388 - 485 USD
Klubbat pris
3 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Röd botten med medaljonger och stiliserade blommor i blått, benvitt och orange. Bred benvit huvudbård med stiliserad ranka.

Ställvis något hårdare slitage, lagningar, hål. Skadad långsida.