252
1388473

Matta, semiantik Heris, ca 376-373,5 x 267 cm

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 660 - 4 570 EUR
3 880 - 4 850 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Terrakottaröd botten med stor grön medaljong, stiliserade polykroma blom- och palmettslingor. Mörkblå huvudbård med blom- och palmettranka.

Ställvis något hårdare slitage, smutsig, fläckar, varav några stela. Baksidan med obetydliga malskador, kortsidorna saknar några knutrader.