253
1393497

Matta antik Meshed, signerad Amoghli, ca 526,5 x 356 cm

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 570 - 6 400 EUR
4 850 - 6 800 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Vinröd botten med polykrom medaljong, hörnornament och täta blommönster. Mörkblå huvudbård med palmett- och blomranka.

Ställvis något slitage, smutsig, obetydliga fällningar och fläckar. Långsidorna med obetydliga trampveck.