256
1397830

Matta, semiantik Heris, ca 203 x 144 cm

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 100 - 1 370 EUR
1 170 - 1 460 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Mörkblå botten med stor polykrom medaljong, stiliserade palmettslingor och hörnornament. Röd huvudbård med stor blomranka.

Ställvis hårdare slitage, lagningar. Långsidorna med trampveck, kortsidorna saknar några knutrader.