259
1379819

Matta, Antik Keshan s.k. Motachem, signerad, ca 226 x 137 cm

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
914 - 1 100 EUR
971 - 1 170 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Sort polykromt landskap med motiv av Nizami Ganjavis ”Leila & Majnun” ur alstret "Khamsa". Mörkblå huvudbård med benvit kartuscher med inskriptioner. Signerad: Tillverkad i ateljé Sayed Ali Dallar

Ställvis hårdare slitage, lagningar. Kortsidorna med insydda fransar.