270
1277516

Matta, semiantik Kirman, ca 510,5-513 x 315-318,5 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 830 - 2 290 EUR
1 940 - 2 430 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med polykromt blom-, blad- och palmettmönster. Benvit huvudbård med stora palmett- och blomrankor.

Abrasher. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar. Sidorna med trampveck och skador.