288
1382761

Matta, semiantik Teheran, ca 384,5 x 288 cm

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 740 - 3 660 EUR
2 910 - 3 880 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Ljusblå botten med polykromt zillesultanmönster. Ljusblå huvudbård med palmettraka och molnband.

Ställvis något hårdare slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck, baksidan med malskador.