320
1400715

Gräddkanna, fajans. Rörstrand, 1700-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
366 - 548 EUR
388 - 583 USD
Klubbat pris
9 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Daterad undertill "18/7 (17)60". Efter silvermodell. Dekor i purpur, med alliansmonogram under adlig krona. Längd 18,5 cm.

Lagad.

Proveniens

Från Josef Sachs Samling.

Avbildad i katalogen över Josef Sachs samling, av konsthantverk och konst, se nummer 210. Avbildad på pl 51.