330
1372038

Kopp med fat, porslin. Meissen, 1700-tal.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
183 - 274 EUR
194 - 291 USD
Klubbat pris
6 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Förgylld dekor samt målad landskapsscen i purpurcamaieu. Med underglasyrblått fabriksmärke samt handmålad bokstav "T." Höjd 4, fatets diameter 13 cm.

Slitage. Fatet med ett nagg.