Kan inte nå servern
527
1402505

Anshelm Schultzberg

(Sverige, 1862-1945)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 830 - 2 290 EUR
1 940 - 2 430 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Johan Jinnerot
Stockholm
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Anshelm Schultzberg
(Sverige, 1862-1945)

Vy av Themsen, London, i dimma

Signerad A. Schultzberg och senare daterad London 1890. Pannå 20 x 26 cm.

Övrig information

Denna nyupptäckta målning är den enda kända målningen av Anshelm Schultzberg utförd under hans vistelse i London 1890.

Schultzberg begav sig 1889 till Frankrike. Efter en kort sejour i Paris, slog han sig ner i Grez-sur-Loing. Sommaren 1890 reste han tillsammans med Carl Trägårdh från Grez till Ètaples eller Ètaples-sur-Mer, en lite kuststad i departementet Pas-sur-Calais i norra Normandiet genom vilken floden Canche har sitt utlopp. Endast en målning av Trägårdh utförd i Ètaples är känd (L. Hagerf, "Carl Trägårdh. En svensk impressionist", 1946/1947, omnämnd sid 73, avbildad helsida sid 72 samt upptagen i katalogen sid 106 som nummer 39 under titeln "Vattenvegetation”); däremot finns ett dussintal målningar av Schultzberg utförda i Ètaples dokumenterade (Otto G. Carlsund, "Anshelm Schultzberg. En studie", 1937). 1890 gjorde Schultzberg en resa till London där han bland annat studerade verk av William Turner. Det är inte känt när han reste dit inte heller hur länge vistelsen varade. Den torde dock varit kortvarig eftersom inga målningar från vistelsen i London tidigare varit kända.

Målningen är utförd då konstnären stod på höjden av sitt konstnärsskap. I förordet till minnesutställningen över Anshelm Schultzberg på Galerie Samlaren i Stockholm 1948, en utställning som även visades på Norrköpings museum samma år och i Karlstad, Eskilstuna och Göteborg följande år, vilken i princip innehöll samtliga kända målningar av Schultzberg utförda i Grez och Ètaples, skrev Ragnar Hoppe (ss. 14-15):

"Högre i förfining än i dessa blonda, luftiga studier från det disiga novembergråa Grez och den lilla fiskarbyn Etaples i Normandiet nådde väl aldrig Anshelm Schultzberg. I fråga om valörens känslighet, färgtonernas förhållande till varandra och touchens mjuka elegans inta dessa små läckra studier eller större genomförda tavlor en särplats och en rangplats i hans produktion. Det är måleri för finsmakare och läckergommar.”

I både motivval och utförande visar målningen inflytande från Claude Monet, vars skildringar ifrån Themsen färgmässigt går i liknande ton. Motivets upplösning i ett dis blandad med rök från pråmarna, röjer inflytande från Turners måleri.

Konstnär

Anshelm Schultzberg var en svensk bildkonstnär född i Falun. Han studerade vid Tekniska skolan, vid Konstakademien i Stockholm och på resor till Frankrike, Italien, Holland och Belgien. Redan innan studierna vid Konstakademin i Stockholm kopierade han på Nationalmuseum landskapsmålningar av düsseldorfare och fick på så sätt intresse för den motivkrets, landskapet, som skulle komma att prägla hela hans konstnärskap. Schultzberg kan ses som representant för realistisk landskapskonst och den nationalromantik som var på modet mot slutet av 1800-talet. Han är främst känd för sina svenska landskap, ofta i vinterskrud, med solglimtar som tittar fram.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på svenska landsortsmuseer samt på museer i USA, Ungern och Italien.

Läs mer