546
1371006

Helmer Osslund

(Sverige, 1866-1938)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 830 - 2 290 EUR
1 940 - 2 430 USD
Klubbat pris
Helmer Osslund
(Sverige, 1866-1938)

"Höststämning" (Torne träsk)

Signerad Helmer Osslund (otydligt). Olja på smörpapper uppklistrat på papp-pannå 26 x 34 cm.

Konstnär

Helmer Osslund var en svensk bildkonstnär född i Tuna. Från födseln hette han Åslund men bytte till det mer internationellt klingande Osslund när han som 20-åring åkte till Amerika för att bli arkitekt. Osslund studerade vid hemkomsten på Tekniska skolan och Konstnärsförbundets målarskola i Stockholm. 1889 anställdes han sedermera som dekoratör vid Gustavsbergs porslinsfabrik men fortsatte sin konstnärskarriär efter studieresor till Paris och London och utbildning vid Académie Corarossi för Paul Gauguin. Retrospektiv över Osslunds konstnärskap har ägt rum på Nationalmuseum 1971 och på Prins Eugens Waldemarsudde 2008. Tidigt arbetade han främst realistiskt men övergick sedan till en mer dekorativ expressionistisk stil där färgen renodlades i samlade plan. Osslund kallas ibland ”Norrlandsmålaren” och i hans motivkrets återfinns en mängd norrländska landskap som kännetecknas av färgstarka skildringar av älvar, fjäll och barrskog.
Representerad på museer över hela Sverige.