Kan inte nå servern
583
1398344

Anders Zorn

(Sverige, 1860-1920)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 140 - 11 400 EUR
9 710 - 12 100 USD
Klubbat pris
Återrop
Köpinformation
Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 1-2 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Anders Zorn
(Sverige, 1860-1920)

Fjordlandskap Norge

Signerad Zorn och daterad Norge -91. Akvarell 21,5 x 30 cm.

Proveniens

Svensk-Franska Konstgalleriet, Collection Kreuger, auktion 16 september 1932, kat nr. 133.
Bukowski Auktioner AB, auktion 411, Höstauktionen, 30 oktober - 2 november, 1979, kat. nr 285.

Övrig information

Resan till Norge 1890 var för Zorn främst en rekreationsresa (efter en längre arbetsintensiv period) tillsammans med bankiren Martin Rikoff samt hustrun Clara, vilka båda hade beställt sina porträtt av Zorn.
Zorn berättar följande om resan: "Monsiuer Rikoff ville att vi skulle resa bekvämt och vid nedkomsten till (ett) näs söder om Tronhjem engagerade han två tunga landåer för hela vägen till Christiania […] Geiranger fjord gjorde det mäktigaste intryck på mig. Försökte måla någon skiss här och där” (Boëthius 281)

Konstnär

Anders Zorn föddes i Mora 1860. Redan vid unga år förstod man att han hade konstnärliga anlag, 1875 reste han därav till Stockholm och började som elev vid dåvarande Slöjdskolan (nu Tekniska högskolan) i Stockholm och inom kort började han på Konstakademin. Från början tänkte han bli skulptör, men inom kort tog akvarellmåleriet över, det medium som skulle bli hans ända fram till 1887. På elevutställningen 1880 fick Zorn sitt genombrott med akvarellen "I sorg". Följande år vinner Zorn också internationellt rykte som porträttmålare. Hans akvarellmåleri når snart sin absoluta höjdpunkt, hans mest kända verk från perioden är Vårt dagliga bröd från 1886. Kort därefter övergår Zorn till oljemåleri, vilket sker med omedelbar framgång. Huvudsakligen vilade hans rykte på hans porträttkonst och han kom att avporträttera många storheter, till och med presidenter, exempelvis avporträtterades Theodore Roosevelt i en etsning. Just hans etsningar kom i hög grad att bidra till hans framgång. I slutet av 1880-talet började Zorn att arbeta i den genre som alltmer skulle komma att bli hans kännetecken, nakenhet i det fria. Vattnets rörelser och ljusets reflexer på vattenytan hade länge intresserat honom och nu komplicerades motivet genom att placera en modell vid eller i vattnet, i syfte att skildra en syntes mellan natur och människa. 1896 flyttade makarna Zorn hem till Sverige och Zorngården i Mora, som medförde ett ökat intresse för hembygden, vilket kom att speglas i hans kommande måleri. Av konstnärens scener från Moratrakten, dess allmoge och urgamla traditioner var "Midsommardansen", idag vid Nationalmuseum, den målning som Zorn själv värderade högst.

Läs mer