Kan inte nå servern
749
1399658

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 660 - 5 480 EUR
3 880 - 5 830 USD
Klubbat pris
Återrop
Köpinformation
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Agrée à Grez"

Utförd 1884. Akvarell och kol på papper uppklistrad på pannå 79 x 106 cm.

Tilläggslista

VILLKORAD FÖRSÄLJNING, kat nr 749-762 ropas först ut i separata poster för att därefter erbjudas som en helhet med katalognummer 763. Ett vinnande bud på katalognummer 763 förutsätter ett bud som överstiger samlat klubbat belopp för katalognummer 749-762. Eventuella återrop prissätts till bevakningspriset.

Proveniens

Professor Carl Wahlund (1846-1913), Uppsala.
Kalmar Nation, Uppsala (deponerad på Carolina Rediviva sedan 1986).

Utställningar

Prins Eugens Waldemarsudde, "Grez-sur-Loing" - konst och relationer", 5 mars - 18 augusti 2019, kat nr. 71.

Litteratur

Ulwa Neergaard, ”Carl Larsson: signerat med pensel och penna”, 1999, upptagen i verksförteckningen, s. 25 som kat. nr. 200.
Georg Pauli, ”Konstnärsbrev II”, Stockholm 1928, s.21f.
Börjeson, Bertil "Från Grèz till 'Bortom Bullret'. Några anteckningar om Kalmar Nations Carl Larsson-kartonger.", i Kalmar Nations skriftserie XXVII, 1950, s. 42-45.
Börjeson, Bertil, ”De nordiska konstnärernas jul i Paris 1882. Ett postscriptum till uppsatsen Från Grèz till Bortom bullret”, i Kalmar nations skriftserie XXIX, 1952, s. 30-36.
Nationalmuseum, Torsten Gunnarsson, "Carl Larsson, En utställning ingående i Nationalmuseums 200-årsjubileum", Stockholm, 1992, sid 44
Gunnarsson, Torsten. (red.), The painters in Grez-sur-Loing, Tokyo, 2000.
Meister, Anna, Rech, Carina & Sidén, Karin (red.), Grez-sur-Loing: konst och relationer, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, 2019, avbildad s 176 samt omnämnd i text s 176f.

Övrig information

Detta är kanske en av de mer kända kartongerna då den visar Carl Larssons (medvetna) vilja att själv ta plats i sina skämtteckningar. Vi ser Carl Larsson i uniform och värja och till höger knäfaller hustrun Karin Larsson och håller upp dottern Suzanne i triumf. Till vänster ses konstnärskollegorna Hugo Birger, Ernst Josephson, August Hagborg och Georg Pauli vilka vänder sig bort.
Motivet går tillbaka på Konstakademins önskan att utnämna Carl Larssson till agrée (associerad medlem) men de hade tidigare avslagit Carl Larssons stipendieansökan och han undanbad därefter all uppmärksamhet från Akademiens sida. I denna kartong vänder han sig bort från akademien och mot framtiden för honom – det franska friluftsmåleriet och den gryende Opponentrörelsen.

Konstnär

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer