Kan inte nå servern
754
1399665

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 830 - 2 740 EUR
1 940 - 2 910 USD
Klubbat pris
Återrop
Köpinformation
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Ofrivillig skilsmässa"

Utförd 1882. Akvarell och kol på papper uppklistrad på duk 65 x 90 cm.

Proveniens

Professor Carl Wahlund (1846-1913), Uppsala.
Kalmar Nation, Uppsala (deponerad på Uppsala Universitetsbibliotek sedan 1986).

Utställningar

Nationalmuseum, Torsten Gunnarsson, "Carl Larsson, En utställning ingående i Nationalmuseums 200-årsjubileum", Stockholm, 1992, kat. nr 5.

Litteratur

Ulwa Neergaard, ”Carl Larsson: signerat med pensel och penna”, 1999, upptagen i verksförteckningen, s. 25 som kat. nr. 200.
Georg Pauli, ”Konstnärsbrev II”, Stockholm 1928, s.21f.
Börjeson, Bertil "Från Grèz till 'Bortom Bullret'. Några anteckningar om Kalmar Nations Carl Larsson-kartonger.", i Kalmar Nations skriftserie XXVII, 1950, s. 42-45.
Börjeson, Bertil, ”De nordiska konstnärernas jul i Paris 1882. Ett postscriptum till uppsatsen Från Grèz till Bortom bullret”, i Kalmar nations skriftserie XXIX, 1952, s. 30-36.
Nationalmuseum, Torsten Gunnarsson, "Carl Larsson, En utställning ingående i Nationalmuseums 200-årsjubileum", Stockholm, 1992, sid 44
Gunnarsson, Torsten. (red.), The painters in Grez-sur-Loing, Tokyo, 2000.
Meister, Anna, Rech, Carina & Sidén, Karin (red.), Grez-sur-Loing: konst och relationer, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, 2019, sid 173 f.

Övrig information

Denna kartong beskriver ensamheten efter att vännerna lämnat Paris, vilket vi ser i den undre bilden där Carl Wahlund sitter ensam på Restaurant des Lias. I den övre bilden är det livets glada dagar i goda vänners lag och runt punschskålen ses från vänster: (troligen) Axel Borg, en oidentifierad person sjungande "Rio de Janeiro", Johan Ericson, Carl Larsson, bakom punschbålen skulptören Ingel Fallstedt, Ernst Josephson sjungande "Per Svinaherde", Allan Österlind, John Börjeson i pipskägg, August Hagborg samt Hugo Birger med ett glas i handen. Med ryggen mot betraktaren Carl Skånberg. I Spadas text om julfesten i Gréz 1882 (publicerad 9 januari 1883) omnämns denna kartong som "'Hörnan' förr och nu". Bertil Börjesson skriver följande om Spadas titel från 1883: ""'Förr' bör tolkas som år 1878 eller däromkring; 'Hörnans' roll som stamlokus för svenskarna i Paris övertogs under 1880-talet förra hälft av Restaurant 'Molle'" (Börjesson, sid 31).

Konstnär

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer