Kan inte nå servern
757
1399655

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 830 - 2 740 EUR
1 940 - 2 910 USD
Klubbat pris
Återrop
Köpinformation
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"På klassisk mark"

Utförd 1882. Akvarell och kol på papper uppklistrad på duk 78,5 x 65 cm.

Proveniens

Professor Carl Wahlund (1846-1913), Uppsala.
Kalmar Nation, Uppsala (deponerad på Uppsala Universitetsbibliotek sedan 1986).

Litteratur

Ulwa Neergaard, ”Carl Larsson: signerat med pensel och penna”, 1999, upptagen i verksförteckningen, s. 25 som kat. nr. 200.
Georg Pauli, ”Konstnärsbrev II”, Stockholm 1928, s.21f.
Börjeson, Bertil "Från Grèz till 'Bortom Bullret'. Några anteckningar om Kalmar Nations Carl Larsson-kartonger.", i Kalmar Nations skriftserie XXVII, 1950, s. 42-45.
Börjeson, Bertil, ”De nordiska konstnärernas jul i Paris 1882. Ett postscriptum till uppsatsen Från Grèz till Bortom bullret”, i Kalmar nations skriftserie XXIX, 1952, s. 30-36.
Nationalmuseum, Torsten Gunnarsson, "Carl Larsson, En utställning ingående i Nationalmuseums 200-årsjubileum", Stockholm, 1992, sid 44
Gunnarsson, Torsten. (red.), The painters in Grez-sur-Loing, Tokyo, 2000.
Meister, Anna, Rech, Carina & Sidén, Karin (red.), Grez-sur-Loing: konst och relationer, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, 2019, sid 173 f.

Övrig information

Ingel Fallstedt (1848-1899) var en skulptör som utbildade sig i Sverige men verkade större delen av sitt, relativt korta, liv på kontinenten. Vid tiden för julfesten i Grez hade han under en period befunnit sig i Italien, därav titeln på kartongen ”På klassisk mark”, eller som Spada beskriver kartongen i artikeln från 1883: "Skulptören F vandrande kring Peterskyrkan och åtföljd af sina trogna hundar". Under slutet av 1880-talet bosatte Fallstedt sig i Köpenhamn där han fick ett flertal beställningar åt det danska hovet. 1897 fick skulptören uppdraget som kom att bli hans sista – John Ericsson-skulpturen i Göteborg. Den skulle gjutas i brons, ett material Fallstedt inte var van vid och trots hårt arbete refuserades hans förslag och hans mentala hälsa försämrades i samma period så pass mycket att han tog sitt liv.

Konstnär

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer