Kan inte nå servern
761
1399657

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 480 - 7 310 EUR
5 830 - 7 770 USD
Klubbat pris
Återrop
Köpinformation
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Gycklare"

Utförd 1884. Akvarell och kol på papper uppklistrad på duk 75 x103 cm.

Proveniens

Professor Carl Wahlund (1846-1913), Uppsala.
Kalmar Nation, Uppsala (deponerad på Uppsala Universitetsbibliotek sedan 1986).

Litteratur

Ulwa Neergaard, ”Carl Larsson: signerat med pensel och penna”, 1999, upptagen i verksförteckningen, s. 25 som kat. nr. 200.
Georg Pauli, ”Konstnärsbrev II”, Stockholm 1928, s.21f.
Börjeson, Bertil "Från Grèz till 'Bortom Bullret'. Några anteckningar om Kalmar Nations Carl Larsson-kartonger.", i Kalmar Nations skriftserie XXVII, 1950, s. 42-45.
Börjeson, Bertil, ”De nordiska konstnärernas jul i Paris 1882. Ett postscriptum till uppsatsen Från Grèz till Bortom bullret”, i Kalmar nations skriftserie XXIX, 1952, s. 30-36.
Nationalmuseum, Torsten Gunnarsson, "Carl Larsson, En utställning ingående i Nationalmuseums 200-årsjubileum", Stockholm, 1992, sid 44
Gunnarsson, Torsten. (red.), The painters in Grez-sur-Loing, Tokyo, 2000.
Meister, Anna, Rech, Carina & Sidén, Karin (red.), Grez-sur-Loing: konst och relationer, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, 2019, sid 173f.

Övrig information

Om kartongen "Gycklare" har vi inte så mycket upplysningar om och Spadas vers ger oss inte så mycket mer att gå på. Det vi vet är att episoden som avbildas går tillbaka på att det i staden Saint-Briac 1883 kom ett cirkussällskap vilket Carl Larsson tagit tillvara på. Mannen till vänster med trumman är Allan Österlind annars är ingen av karaktärerna namngivna.

Konstnär

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer