777
1401340

Asger Jorn

(Danmark, 1914-1974)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
27 400 - 36 600 EUR
29 100 - 38 800 USD
Klubbat pris
240 000 SEK
Följerätt

Asger Jorn
(Danmark, 1914-1974)

"Hero au dos"

Signerad Jorn och daterad -62 a tergo. Olja och akryl på duk 52 x 32 cm.

Proveniens

Galerie Birch, Köpenhamn.
Privat samling, Malmö.

Galerie Birch, Köpenhamn, "Asgerform", 1962.
Bergen kunstforening, "Asger Jorn: malerier, akvareller, collager, grafikk", 10 - 26 september 1965.
Trondhjems kunstforening, "Asger Jorn: malerier, akvareller, collager, grafikk", 9 - 27 oktober 1965. Kunstnernes hus, Oslo, "Asger Jorn: malerier, akvareller, collager, grafikk", 13 november - 5 december 1965.

Guy Atkins, "Asger Jorn - The crucial years 1954-1964", 1977, kat. nr 1481.

1957 grundade Asger Jorn rörelsen Situationist International tillsammans med b.la den franske teoretikern och filmskaparen Guy Debord. Den intellektuella grunden för rörelsen härleddes främst från libertariansk marxism och avantgardistiska konströrelser under det tidiga 1900-talet, särskilt Dada och surrealism. Därför är det kanske inte så konstigt att Jorns ”Modification Painting” har starka förebilder i bland annat verk som Marcel Duchamps ”L.H.O.O.Q.” (1919/1964), ett Mona Lisa-vykort med tillagd mustasch och bockskägg. Ett annat verk som ofta lyfts fram som en förebild till Asger Jorns målningar är Francis Picabias ”Bière Sarrator” (ca 1925), en ölreklam han helt enkelt signerade som sin egen. Denna nyskapande approprieringskonst kom att bli utgångspunkten för de verk där Jorn köpte målningar på loppmarknader för att sedan ge dem en ny kontext med ”sitt” lager av färg och en ny, ofta vanvördig, mening. En sådan förskjutning eller kapning av budskapet kallades av Jorn för détournement, vilket var en viktig del i situationisternas filosofi. ”Hero au dos” (”Hjälte på ryggen”) är ett perfekt exempel på en ”modification painting” där en äldre målning får ligga till grund för Jorns konstverk. Under 1960-talets första halva arbetade Jorn med ett projekt där han planerade att ge ut en serie böcker om den nordiska folkkonstens historia. Under dessa år reste han runt i Norge och samlade material samtidigt som en vandringsutställning med hans verk visades i Oslo, Bergen, Trondheim och Göteborg.

Konstnär

Asger Oluf Jørgensen, mer känd som Asger Jorn, var en dansk bildkonstnär, skulptör och författare och en av upphovsmännen till konstnärsgruppen COBRA. Han studerade bland annat hos Fernand Léger på 1930-talet. Jorn tillhör de främsta bland Danmarks abstrakta målare, impulsiv och fantasifull och med en förfinad kraft i färgen. Han har format ett uttrycksfullt måleri, som motiviskt ofta anknyter till former som masker och fetischfigurer ur den primitiva konsten. 1948 deltog han i bildandet av Cobragruppen, en sammanslutning av konstnärer från Copenhagen, Bryssel och Amsterdam, som sökte sig till de omedelbara och fantasieggande former som står att finna i folkkonst och barnteckningar. Gruppen upplöstes 1951, men konstnärerna fortsatte att vidareutveckla den ursprungliga målsättningen.