Important Spring Sale 641

134 föremål
10. Byrå, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
99. Ljuskrona för tolv ljus, tidigt 1800-tal, Empire.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
77. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
34. Bord, 1800-tal, Empirestil.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
101. Ljuskrona, för åtta ljus, Louis XV-stil 1900-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3. Skrivskåp, Sverige 1700-talets första del, Senbarock.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
13. Byrå, av Carl Åhman (mästare i Stockholm 1748-1783), Rokoko.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
78. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
119. Urna, Älvdalen 1800-talets första hälf, Empire.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
70. Stolar, sex stycken, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Sengustavianska.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
14. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
9. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
117. Bordsuppsats, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
21. Stenbord, Skåne, 1800-tal.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
23. Biblioteksbord, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1. Skåp, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
22. Stenbord, Sverige 1700-tal, Barock.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
76. Spegel, 1700-talets första del, norra Europa, Barock.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
108. Ljusstakar, ett par, 1700-talets slut, Sengustavianska.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
106. Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
42. Konsolbord, 1700-talets senare del, Sengustavianskt.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
12. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
114. Bordspendyl, Frankrike omkring år 1820, Empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
68. Stolar, sex stycken, 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
123. Porträttmedaljong, troligen Italien 1700-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
111. Väggpendyl, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
74. Taburetter ett par, Frankrike ca år 1800, Directoire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
107. Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
100. Ampel, för sex ljus, omkring år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
133. Trädgårdsurna, Sverige 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
102. Lykta, för tre ljus, Louis XV-stil, 1800-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
132. Ramar, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
122. Tazza, troligen Italien, sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
113. Bordspendyl, Frankrike 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
130. Eldhundar, ett par, 1800-talets senare hälft, Nyrokoko.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
128. Bordsplateau, troligen Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK