Important Spring Sale 641

1144 föremål
1. Skåp, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
3. Skrivskåp, Sverige 1700-talets första del, Senbarock.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
9. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
10. Byrå, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
12. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
13. Byrå, av Carl Åhman (mästare i Stockholm 1748-1783), Rokoko.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
14. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
21. Stenbord, Skåne, 1800-tal.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
22. Stenbord, Sverige 1700-tal, Barock.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
23. Biblioteksbord, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
30. Brickbord, 1700-taltets slut, Sengustavianskt.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
33. Brickbord, 1700-talets andra hälft, Gustavianskt.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
34. Bord, 1800-tal, Empirestil.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
36. Konsolbord, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
38. Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustavianskt.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
42. Konsolbord, 1700-talets senare del, Sengustavianskt.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
44. Konsolbord, Stockholmsarbete 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
45. Konsolbord, Stockholmsarbete 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
47. Soffa, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
52. Karmstolar, ett par, 1700-talets mitt, Transition Louis XV/Louis XVI.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
53. Karmstol, Stockholmsarbete 1770-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
55. Karmstolar, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
65. Karmstol, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
68. Stolar, sex stycken, 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
70. Stolar, sex stycken, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Sengustavianska.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
72. Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Gustavianska.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
73. Taburetter, ett par, tidigt 1800-tal, Sengustavianska.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
74. Taburetter ett par, Frankrike ca år 1800, Directoire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
75. Taburett, 1800-tal, Sengustaviansk stil.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
76. Spegel, 1700-talets första del, norra Europa, Barock.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
77. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
78. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
79. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
80. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
83. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
85. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
87. Spegel, 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
88. Spegel, 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
99. Ljuskrona för tolv ljus, tidigt 1800-tal, Empire.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
100. Ampel, för sex ljus, omkring år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK