1098
1421616

Skål, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
366 - 548 EUR
388 - 583 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rund på hög fotring och klockad utsvängd mynning, dekor i famille verte-paletten av figurscen, blommor, antikviteter samt scrollmålning med text på. Insidan med blomsterbård. Diameter 20,5 cm.

Små nagg. Märkt med personnummer i botten.