Kan inte nå servern

Important Winter Sale 645

Auktion Live 7–9 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 1–6 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppettider vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema

Var god notera Om du avser att bjuda för ett belopp som överstiger 3 miljoner kronor kan ett specialgodkännande via bankreferens krävas. Mejla validation@bukowskis.com för att bli godkänd på denna budnivå.

 
1151 föremål
393. WA Bolin brosch "Vårbrosch".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
390. Van Cleef & Arpels ett par örhängen "Alhambra" 18K guld och onyx.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
271. Matta, Old, silke Hereke, ca 128 x 90 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
82. Ljuskrona, för fyra ljus, Sverige, 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
105. Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
455. Verdura armband 14K guld.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
452. Armband 14K guld och malakit.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
385. Van Cleef & Arpels collier "Alhambra" 18K guld och onyx.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
831. Skål, porslin. Qingdynastin, 1600-tal med Chenghuas märke.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
915. Figurin, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
60. Stolar, sex stycken, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
654. Jussi Mäntynen, "Excelsior".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
79. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
804. Jenny Nyström, Mors Dag.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
85. Ljuskrona, för sex ljus, 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
533. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
724. August Jernberg, Interiör med piprökande man.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
639. Ragnar Sandberg, "På Promenad".
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
108. Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
501. Ett par örhängen 18K guld med olika fasettslipade färgstenar.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
451. Cartier Panthère ring.
Klubbat pris 
980 000 SEK
Utropspris
1 200 000 - 1 300 000 SEK
434. H Stern ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
757. Julius Kronberg, "Han dröjer".
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
553. Julia Beck, Flodlandskap.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
406. Van Cleef & Arpels collier "Alhambra".
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
138. Byst av kejsar Julius Caesar, Frankrike 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
802. Jenny Nyström, Äppelträdet.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
814. Elisabeth Keyser, Flicka med blommor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
569. Anna Palm de Rosa, Betande hästar.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
670. Emma Ekwall, "Den sönderslagna koppen".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
414. Armband 18K guld.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
268. Matta, semiantik, Kirman/Yesd, ca 495 x 328 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
272. Matta, antik, Heris, ca 386 x 297 cm.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
261. Matta, semiantik, Täbris, ca 509,5 x 334,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
767. Esaias van de Velde Hans krets, Landskap med ryttare vid kloster.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
76. Spegel, Stockholmsarbete, 1770-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
592. Alfred Wahlberg, Skånskt sommarlandskap med insjö.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
581. Alfred Wahlberg, "Fiskebäckskil".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
751. Carl Larsson, "Aftonrodnad".
Klubbat pris 
2 500 000 SEK
Utropspris
3 000 000 - 3 500 000 SEK
545. Alfred Wahlberg, Franskt flodlandskap.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
417. Ett par örhängen 18K vitguld med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
713. Rembrandt Harmensz van Rijn, ”Head of Saskia and others”.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
703. Anders Zorn, "Modersglädje".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 000 - 2 500 000 SEK
253. Matta, semiantik, Chahar Mahal/Bakhtiari, ca 475 x 333 cm.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
136. Dukatskrin, 1700-talets första del, Barock.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
714. Rembrandt Harmensz van Rijn, ”Joseph telling his dreams”.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
622. Ester Ellqvist-Bauer, Porträtt av konstnärinnan Stina Tirén.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
86. Ljuskrona, för tio ljus, Stockholmsarbete ca 1810, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
495. Armband 18K guld.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1101. Bordslampor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
948. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
888. Fat, porslin. Kina, troligen republik, med Yongzhengs märke.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
283. Matta, semiantik, Meshed/Moud, ca 360 x 260 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
296. Gallerimatta, antik, Ziegler Mahal, ca 617 x 86 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
305. Matta, semiantik, Isfahan, ca 410 x 302 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
281. Matta, old, silke Täbris, signerad ca 201 x 140 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
120. Bordsur, 1800-talets mitt, Senempire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
103. Golvljusstakar, ett par, troligen Italien 1700-tal, Barock.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
518. Johan Ericson, Utsikt från Marstrand mot Albrektsunds kanal.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
745. Anshelm Schultzberg, Vinterlandskap.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
816A. Nick Brandt, "Portrait of Lion, Serengeti, 2000".
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
827. Kanna, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1042. Figuriner, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
348. Kopp med fat, porslin. Tyskland, Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
561. Gustaf Brandelius, I väntan på gårdsplan.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK