795625
OKÄND KONSTNÄR, oljemålning på duk. Signerad HK och daterad 1910.
OkÄnd konstnÄr, oljemålning på duk. signerad hk och daterad 1910.

Porträtt av Carin Zettersten(f. Svanberg). Enligt text a tergo utfört av Helena Kuylenstierna. 31 x 24 cm.

Smärre slitage. Lätt vågig duk.

Proveniens

Carin Zettersten var mor till Hedvig M C Zettersten gift medbatteriofficer på S:t Barthelemy F A Lidströmer (1820-1863)

Utropspris
1 500 SEK