795695
Gustaviansk
(1775-1810)
Ljusstakar i porfyr, ett par sengustavianska 1800-talets början.

LJUSSTAKAR I PORFYR, ett par sengustavianska 1800-talets början.

Blybergsporfyr. Kvadratisk sockel. Rund stam. Ljuspipa i mässing. Höjd 15,5 cm.

Slitage. Smärre bucklor. Smärre kantnagg.

Proveniens

Lidströmer

Utropspris
10 000 SEK