Prenumerera på vårt nyhetsbrev

795707
Gustaviansk
(1775-1810)
Dragkista frÅn familjen lidstrÖm(senare lidstrÖmer, gustaviansk. daterad 1771.

DRAGKISTA FRÅN FAMILJEN LIDSTRÖM(SENARE LIDSTRÖMER, gustaviansk. Daterad 1771.

Vitmålad. Fem lådor. Kannelerade ben. Den övre vänstra lådan med text på bakstycket: "Lidström Medelpad 1771" samt svårtydd text "Tillverkad för enligt Jonas Lidströms d.ä hos.... I Lidensboda....". Bredd 137, djup 55, höjd 120 cm. Nyckel finns.

Slitage. Senare målning. Smärre färgbortfall.

Proveniens

Lidströmer

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK