Prenumerera på vårt nyhetsbrev

802038
Carl Peter Lehmann
(1794-1876)
Carl peter lehmann, oljemålning på duk. signerad.

CARL PETER LEHMANN, oljemålning på duk. Signerad.

Porträtt av Carolina Lidströmer(f Lodin) vid 36 års ålder. 64 x 52,5 cm. Samtida bronserad ram.

Färgbortfall. Krackelerad. Tryckmärken efter spännram.

Proveniens

Lidströmer.
Carolina Lodin (1828-1911) gifte sig 1865 med grosshandlare Otto Lidströmer (1839-1915)

Utropspris
4 000 SEK