Prenumerera på vårt nyhetsbrev

802097
Gustaviansk
(1775-1810)
Spelbord av jonas lidstrÖmer, sengustavianskt. etikettmärkt och daterad anno 1779.

SPELBORD AV JONAS LIDSTRÖMER, sengustavianskt. Etikettmärkt och daterad anno 1779.

Ek. Vridbar skiva. En låda. Etikettmärkt "Chefen för Kongl örlogsflottans mekaniska stat ofverste lojtnanten och riddaren av kungl. Wasa Orden Herr Jonas Lidströmer" samt etikettmärkt "J Lidströmer FECIT Anno 1779". Längd 90, bredd 44, höjd 78 cm. Utfällt 90 x 88 cm. Nyckel finns.

Rangligt. Smärre fläckar. Slitage. Fanerlagningar.

Proveniens

Lidströmer

Utropspris
3 000 SEK