Contemporary Online

CONTEMPORARY ONLINE – VISNING 13-16 JUNI
I vår specialauktion Contemporary Online har du möjlighet att upptäcka nya namn på den samtida konsthimlen. Med verk av unga och omskrivna konstnärer som Julia Peirone, Tilda Lovell, David Molander och Sara-Vide Ericson kan du börja bygga en egen intressant konstsamling. Auktionen innehåller förstås även ett urval av verk från etablerade konstnärer som Karin Mamma Andersson, Jan Håfström, Ernst Billgren och Dan Wolgers. Det känns extra roligt att vi även har fått in ett så fint utbud av skulpturer i varierande material.
Du har möjlighet att se dessa och övriga verk i våra lokaler på Berzelii Park 1 i centrala Stockholm den 13-16 juni kl. 9-17. Ett fåtal av verken visas på vårt kontor i Malmö på Carlsgatan 54.

ANDREAS KOCK, C-print signerad och numrerad 4/15 på etikett a tergo.
Slutpris
32 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
WILLEM ANDERSSON, olja på duk, signerad och daterad 2007.
Slutpris
17 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ELINA BROTHERUS, C-print, 1999.
Utropspris
16 000 SEK
DANIEL JENSEN, skulptur, blandteknik, etikettmärkt.
Slutpris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DICK BENGTSSON, collage och gouache signerad, utförd 1987.
Slutpris
27 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
YLVA CEDER, olja på pannå signerad a tergo.
Slutpris
48 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
ROLF HANSON, olja på grafisk grund, signerad.
Slutpris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK