844721
Julia Peirone
(Född 1973)
3 a tergo
3 a tergo
3 a tergo

JULIA PEIRONE, C-print signerad Julia Peirone och daterad 2012 och numrerad 1/3 a tergo.

"Warm Honey", 2012. Bildyta 38,8 x 38,8 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Stene Projects, Stockholm.

Övrigt

Julia Peirone är just nu aktuell med grupputställningen "Golden Sunset" på Moderna Museet. I utställningen, som lånat sin titel från ett av Julia Peirones porträtt av tonårstjejer i en serie där varje verk är döpt efter en cocktaildrink, visas fotobaserade verk som nyligen förvärvats till museets konstsamling.

Peirone är känd för sina fotografier av tonårsflickor. Personerna i hennes bilder är ofta fångade i poser där ögon är halvt stängda och munnar halvöppna. De är ofta även fångade i en pågående rörelse. Detta gör att hennes bilder beskrivs som att de avslöjar modellernas inre liv. I Svenska Dagbladet den 2 januari 2013 beskrivs de poser kvinnorna intar, av journalisten Joanna Persman: "Poserna är föga smickrande, men desto mer äkta som en sammanfattning av tonårens villrådighet. Det mysterium som de unga utgör för oss, är inget i jämförelsen med den gåta som de utgör för sig själva."

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)8 614 08 57

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
11 500
1 072
1 190
Utropspris
16 000 SEK
Budhistorik (7 bud)
18 jun 2017 2:49
11 500 SEK
18 jun 2017 2:49
11 000 SEK
14 jun 2017 8:51
10 500 SEK
11 jun 2017 19:05
10 000 SEK
10 jun 2017 14:20
8 700 SEK