885083
Christer Strömholm
(1918-2002)
Christer strÖmholm, gelatinsilverfotografi signerad chr strömholm och daterad nov  83 a tergo

CHRISTER STRÖMHOLM, gelatinsilverfotografi signerad CHR Strömholm och daterad nov -83 a tergo.

"Flickan på Rue du Maine", Paris 14, 1951. Även med Christer Strömholms copyrightstämpel a tergo. Framtagen av kopist Håkan Elofsson. Gelatinsilverfotografi, bildyta 26,5 x 20 cm. Bladstorlek 40,3 x 30,2 cm.

Tejprester, efter montering, på två ställen i den övre marginalen.
Mjuka hanteringsveck i den undre marginalen.
Bladets två övre hörn med smärre hanteringsveck.
Bildytans helhetsintryck är gott.

Övrigt

Anders Jonason & Christer Strömholm,"Konsten att vara där", 1991, avbildad helsida sid 94.
Joakim Strömholm (m.fl),"Post Scriptum Christer Strömholm", 2012, avbildad helsida sid 41.
Joakim & Jakob Strömholm, "Christer Strömholm 1918-2002, On verra bien", 2002, avbildad helsida sid 33.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)8 614 08 57

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
15 001
1 400
1 550
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
18 jun 2017 15:20
15 001 SEK
18 jun 2017 15:20
15 000 SEK
18 jun 2017 15:18
14 500 SEK
18 jun 2017 15:18
14 000 SEK
18 jun 2017 15:18
13 000 SEK