914598
Jan Håfström
(Född 1937)
Jan hÅfstrÖm, olja på pannå signerad jan håfström och daterad 1990 a tergo

JAN HÅFSTRÖM, Olja på pannå signerad Jan Håfström och daterad 1990 a tergo.

"Grammaticus", 1990. Olja på pannå, två delar, 250 x 240 cm.

Slitage. Skrapmärken. Smärre dekorbortfall, en bemålad flisa har lossnat på insidan av målningens överkant (den finns bevarad).

Placering: Arsenalsgatan 2, 111 87 Stockholm - X104

Galleria Ugo Ferranti, Rom, 1990.

Martin Sundberg: Tillvaratagna effekter - om Jan Håfströms konstnärskap och konstnärsroll, Stockholm 2005, jfr bild av Moderna Museets målning, pl. 17
Liljevalchs Konsthall: Jan Håfström - Book of The Dead, utställningskatalog 2009, jfr sidan 158.

Övrigt

Ett annat verk ur serien Grammaticus ingår i samlingarna på Moderna Museet i Stockholm.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)8 614 08 57

Telefontid: Mån - Fre 9-13

25 000
2 330
2 587
Utropspris
100 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (3 bud)
17 jun 2017 14:31
25 000 SEK
11 jun 2017 13:40
12 000 SEK
9 jun 2017 18:45
3 000 SEK