917709
Zandra Ahl
(Född 1975)
Zandra ahl, vas i blandteknik, signerad med etikett

ZANDRA AHL, vas i blandteknik, signerad med etikett.

Glas, keramik, sten. "Still life no 7", höjd 31,5 cm.

Obetydliga repor.

Övrigt

Zandra Ahl har allt sedan examen från Konstfack genom med sina arbeten ifrågasatt den goda smaken och kretsat kring hierarkier och statusfrågor inom konsthantverks- och designvärlden. Ahl orsakade kontrovers när hon i sitt examensarbete från Konstfack, institutionen Keramik & Glas, tillverkade en serie lampor i ojämn keramik glaserad i rosa och glitter. Hon har fortsatt utmana slentrianmässiga värderingar om vad som är vackert, autentiskt eller värdefullt. I Still life 7 och 8 leker hon med högt och lågt. Som genom ett trollslag förvandlar hon bruksföremål till upphöjd konst och skulptur och ställer frågorna; var går gränsen mellan konst och konsthantverk? Finns det god och dålig smak, och vem bestämmer vad som är tillåtet?

Zandra Ahl är verksam som konsthantverkare, debattör och skribent och dessutom professor vid Konstfack. 2016 blev hon ny rektor för Beckmans Designhögskola.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)8 614 08 57

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
2 000
187
207
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
18 jun 2017 11:56
2 000 SEK
17 jun 2017 11:05
1 763 SEK
13 jun 2017 17:51
1 600 SEK
11 jun 2017 10:27
1 000 SEK