930683
Tuija Lindström
(1950-2017)
Tuija lindstrÖm, gelatinsilverfotografi signerad tuija och daterad 1991 a tergo

TUIJA LINDSTRÖM, gelatinsilverfotografi signerad Tuija och daterad 1991 a tergo.

Utan titel, bilden är tagen i samband med att Lindström fotograferade sin serie "Kvinnorna vid Tjursjön" vid en sjö nära Dalarö. Vintage. Med dedikation på baksidan. Bildyta 15,8 x 16,2 cm. Bladstorlek 30,2 x 23,8 cm.

Oramad, ligger i passepartout. Smärre fläckar i marginalen. Mjuka hörn. Obetydligt ytslitage i marginalen. Bildytan är i god kondition. Helhetsintrycket är gott.

Övrigt

År 1992 utnämndes Tuija Lindström till professor på Fotohögskolan, nuvarande Högskolan för Fotografi vid Akademi Valand i Göteborg. Hon var den första kvinnan på den posten och under hennes tio år som professor förändrades utbildningen, den konstnärliga nivån höjdes och det blev en tydlig teoretisk undervisning med kurser i bland annat konsthistoria och feministisk teori. Under hennes tid på skolan vidgades också perspektivet internationellt och flera kritiker, konstnärer och filosofer verkade som gästföreläsare på skolan. Tuija Lindströms avtryck i den svenska fotohistorien ska inte underskattas, hennes arbete som fotograf, lärare och rektor har till stor del legat till grund för det genomslag som det idébaserade fotografiet fått inom den svenska samtidsfotografin.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)8 614 08 57

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
8 000
746
828
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (9 bud)
18 jun 2017 16:15
8 000 SEK
18 jun 2017 15:46
7 500 SEK
18 jun 2017 15:13
7 000 SEK
18 jun 2017 14:56
6 500 SEK
18 jun 2017 14:48
5 900 SEK