Esther och Hugo Gehlin

ESTHER OCH HUGO GEHLIN – TVÅ MODERNISTER
Esther och Hugo Gehlin började studera konst i samma veva som modernismen helt förändrade konsten i början av 1900-talet. Båda reste de ut på studieresor i Europa och tog till sig de nya vindar som blåste. Liksom många av sina samtida kollegor var de verksamma inom olika områden; Hugo som träsnittsgrafiker, skulptör, illustratör, poet, formgivare inom tenn och glas, Esther som textilkonstnär och målare. Efter giftermålet bosatte sig konstnärsparet i Helsingborg och deras hem blev under många år en mötesplats för konstnärer och kulturprofiler och kom att få en stor betydelse för stadens moderna konstliv.

HUGO GEHLIN, olja på duk, signerad och daterad 1924.
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ESTER GEHLIN, olja på duk, signerad och daterad 1938.
Slutpris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ESTER GEHLIN, Olja på duk, signerad.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HUGO GEHLIN, olja på pannå, signerad och daterad -44.
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HUGO GEHLIN, Oil on canvas, signerad och daterad -23.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ESTER GEHLIN, Olja på pannå, signerad.
Slutpris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ESTER GEHLIN, Olja på pannå, signerad och daterad -47.
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK