En samling glasfåglar av Oiva Toikka

    Visar alla 52 föremål som matchar din sökning.
    OIVA TOIKKA, GLASFÅGEL, signerad O. Toikka Nuutajärvi.

    Dalripa. Längd 15 cm, höjd 11 cm. Tillverkarens etikett.

    Utropspris
    200 EUR

    Flerfärgat glas med ränder. Längd 23 cm. Etikettmärkt "Iittala Finland".

    Utropspris
    200 EUR
    OIVA TOIKKA, GLASFÅGEL, signerad O. Toikka Nuutajärvi. Årsfågel 2001.

    Golden Dove. Längd 22,5 cm, höjd 13,5 cm. Tillverkarens etikett.

    Utropspris
    200 EUR
    OIVA TOIKKA, GLASFÅGLAR, 2 st, signerade O. Toikka Nuutajärvi.

    Vattenfåglar. Längd ca 20 cm.

    Utropspris
    300 EUR

    Svart glas. Längd ca 9 cm.

    Utropspris
    200 EUR
    OIVA TOIKKA, GLASFÅGEL, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.

    Iriserande och rubinrött glas. Längd 20 cm.

    Utropspris
    200 EUR
    OIVA TOIKKA, GLASFÅGLAR, 3 st, signerade O.T. Nuutajärvi.

    Liten dalripa. Längd 8 cm.

    Utropspris
    300 EUR

    Vitt och klart glas. Längd 12 cm. Bär tillverkarens etikett "Iittala Finland".

    Utropspris
    200 EUR
    OIVA TOIKKA, GLASFÅGEL, årsfågel 2000, signerad O. Toikka Nuutajärvi.

    Silvertärna. Längd 22 cm. Märkt med etikett "Iittala Finland".

    Utropspris
    200 EUR
    OIVA TOIKKA, GLASFÅGEL, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö 30/150.

    Blått och bruntonat, delvis iriserande glas, grön näbb. Höjd 16,5 cm. Tillverkarens etikett "Iittala Finland".

    Utropspris
    300 EUR

    Större strandpipare. Klart glas med ränder i vitt och brunt, svart näbb. Höjd 12,5 cm. Bär tillverkarens etikett "Iittala Finland".

    Utropspris
    250 EUR
    OIVA TOIKKA, ÄGG, glas, signerat och numrerat Oiva Toikka Nuutajärvi 42/50.

    Blått och vitt glas med iriserande dekor. Höjd 13 cm. Tillverkarens etikett "Iittala Finland".

    Utropspris
    250 EUR
    OIVA TOIKKA,GLASFÅGEL, signerad O. Toikka Nuutajärvi.

    Brungrönt och klart glas. Längd 10 cm. Tillverkarens etikett "Iittala Finland".

    Utropspris
    200 EUR
    OIVA TOIKKA, GLASFÅGEL, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi, numrerad 637/750.

    Vild svan. Längd 33 cm, höjd 19 cm. Tillverkarens etikett.

    Utropspris
    300 EUR
    OIVA TOIKKA, GLASFÅGLAR, 3 ST. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi, Notsjö.

    Delvis iriserande och filigranglas. Längd 21 cm, 16 cm och 13 cm.

    Utropspris
    300 EUR
    OIVA TOIKKA, GLASFÅGLAR, 3 st, signerade O. Toikka, Nuutajärvi.

    Kråka, längd 23 cm. Fågel i klart och vitt glas, längd 15 cm. Fågel i iriserat glas och olika gröna toner, längd 15 cm.

    Utropspris
    300 EUR
    OIVA TOIKKA, GLASFÅGEL. Sångtrast. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö.

    Mörktonat och iriserande glas. Etikettmärkt Nuutajärvi 1793, Wärtsilä Finland. Höjd 16,5 cm.

    Utropspris
    200 EUR
    OIVA TOIKKA, GLASFÅGLAR, 2 st, signerade O. Toikka Nuutajärvi Notsjö. 1970-tal.

    Två olikfärgade flugsnappare. Längd 9 cm. Bär etikett "Arabia Wärtsilä Finland".

    Utropspris
    300 EUR

    Alfågel. Längd 18 cm, höjd 13 cm. Tillverkarens etikett.

    Utropspris
    200 EUR

    Tupp med näbb i iriserande glas. Höjd 22 cm. Bär Iittalas etikett.

    Utropspris
    300 EUR

    Alfågel. Ränder i vitt och gröntonat, iriserande glas, huvudet i klart glas. Längd 16 cm.

    Utropspris
    200 EUR

    Alfågel. Ränder i vitt och gröntonat, iriserande glas, huvudet i klart glas. Längd 15 cm.

    Utropspris
    150 EUR
    OIVA TOIKKA, GLASFÅGEL, signerad O. Toikka Nuutajärvi, 1998.

    Rooster. Höjd 21 cm. Tillverkarens etikett.

    Utropspris
    300 EUR
    OIVA TOIKKA, GLASFÅGLAR, 2 ST. Sign. O. Toikka Nuutajärvi resp. Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö, 69/200, 1989.

    1 st. gult och iriserande glas. Etikettmärkt Nuutajärvi 1793, Made in Finland. Höjd 10 cm. 1 st. grönt glas. Etikettmärkt KOP. Höjd 8 cm.

    Utropspris
    300 EUR

    Lycklig höna, höjd 12,5 cm. Dunig kyckling, höjd 6,5 cm. Etikettmärkta "Iittala Finland".

    Utropspris
    300 EUR

    Liten röd fågel. Längd 11 cm, höjd 7 cm. Tillverkarens etikett.

    Utropspris
    150 EUR

    Mörktonat och iriserande glas. Etikettmärkt Nuutajärvi 1793, Wärtsilä Finland. Höjd 17,5 cm.

    Utropspris
    200 EUR

    Alfågel. Längd 16 cm, höjd 12,5 cm.

    Utropspris
    200 EUR
    OIVA TOIKKA, TRE GLASFÅGLAR, signerade O. Toikka Nuutajärvi.

    "Tavitar", längd 17 cm. "Pajusotka", längd 14 cm. "Hippiäinen", längd 7 cm.

    Utropspris
    200 EUR
    OIVA TOIKKA, GLASFÅGEL, Signerad O. Toikka Nuutajärvi.

    Längd 15 cm. Bär tillverkarens etikett.

    Utropspris
    200 EUR
    OIVA TOIKKA, GLASFÅGEL. Sign. O. Toikka Nuutajärvi.

    Flerfärgat glas. Höjd 12 cm.

    Utropspris
    200 EUR

    Två olikfärgade flugsnappare. Längd 9 resp. 9,5 cm. Bär etikett "Arabia Wärtsilä Finland".

    Utropspris
    300 EUR
    OIVA TOIKKA, FÅGEL, Tupp, signerad O Toikka Nuutajärvi 1998.

    Lila, orange, grönt och klart glas. Höjd ca 21 cm.

    Utropspris
    200 EUR
    OIVA TOIKKA, TVÅSTEGSVAS. Bambu. Signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö.

    Flerfärgat glas. Höjd ca 24,5 cm.

    Utropspris
    500 EUR
    OIVA TOIKKA, FÅGEL, Gräsänd, signerad O. Toikka Nuutajärvi.

    Grönt iriserande, svart och grönt glas. Längd 19 cm.

    Utropspris
    200 EUR
    OIVA TOIKKA, FLASKA, glas, signerad O. Toikka Nuutajärvi.

    Grön dekoration mot vit fond. Höjd 17 cm.

    Utropspris
    150 EUR
    OIVA TOIKKA, ÅRSFÅGEL 2000, Silvertärna. Signerad O. Toikka Nuutajärvi 2000.

    Vit, svart och gult glas. Längd ca 23 cm.

    Utropspris
    250 EUR
    OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi 2007 90/2000.

    Färgad glasformation omsluten av gjutet, klart glas. Sidorna slipade. Höjd ca 8 cm. Etikettmärkt.

    Utropspris
    300 EUR
    OIVA TOIKKA, FÅGEL, Myrspov, signerad O Toikka Nuutajärvi.

    Klart och brunt glas. Längd 22 cm.

    Utropspris
    200 EUR
    OIVA TOIKKA, FÅGEL, Jubileumstupp, signerad O Toikka Nuutajärvi. Birds by Toikka 25-års jubileumsfågel.

    Röd, blått, klart och brunt iriserande glas. Höjd ca 19 cm.

    Utropspris
    300 EUR
    OIVA TOIKKA, FÅGEL, Rubinfågel, signerad O Toikka Nuutajärvi.

    Rött, gult och guldskiftande glas. Längd ca 20 cm.

    Utropspris
    200 EUR
    OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, glas, signerad Nuutajärvi 1993 Oiva Toikka, numrerad 821/2000.

    Utropspris
    300 EUR
    OIVA TOIKKA, ÅRSFÅGEL 2004, Vigg, signerad O Toikka Nuutajärvi 2004.

    Gult, blått och grått glas. Längd ca 24 cm.

    Utropspris
    200 EUR
    OIVA TOIKKA, ÅRSFÅGEL 2005, Turkinkana, signerad O Toikka Nuutajärvi.

    Blått, klart, röd och grönt iriserande glas. Längd ca 20 cm.

    Utropspris
    200 EUR
    OIVA TOIKKA, FÅGEL, Karjalan kultakäkönen, signerad O Toikka Nuutajärvi.

    Svart och guldskiftande, iriserande glas. Längd ca 21 cm.

    Utropspris
    200 EUR
    OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi 1996, numrerad 174/2000.

    Glasformation omsluten av gjutet, klart glas. Sidorna slipade. Bär tillverkarens etikett. Höjd 7 cm.

    Utropspris
    400 EUR